Stage Winners 2006 onwards

Stage Winners (2006 - present, i.e. since we added stages 21 & 22)

See here for previous winners

 

  2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Stage 1 Distance 12.7 12.7 12.7 12.7 12.7 12.7 12.7
Winner - men Chris Minns (Stock Exchange) Andy Greenleaf (Serpentine) Chris Minns (Beckenham RC) Dave Symons (Millennium) Harry Wilson (London Front Runners)  Tim Doran (Elmbridge Greg Stevens (Stock Exchange)
Time - men 01:15:17 01:12:19 01:12:39 01:16:07 01:14:27 01:13:02 01:14:43
Winner - ladies Phyllis Flynn (Stragglers) Teresa Gaillard de Laubenque (Serpentine)  Alison Carpenter (Millennium)  Mona Burt (Clapham Chasers) Victoria Collins (Serpentine) Sonia O’Sullivan (Millennium) Liz Kipling (Ranelagh)
Time - ladies 01:27:57 01:22:25 01:31:13 01:22:24 01:27:30 01:16:08 01:26:19
                 
  2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Stage 2 Distance 7.25 10.15 10.15 10.15 10.15 10.15 10.15
Winner - men Jonathan Moscrop (London Frontrunners) Bryn Reynolds (Clapham Chasers) Steve Whitehead (Stock Exchange) Mark Taylor (British Airways) Hugh Torry (Serpentine) Hugh Torry (Serpentine) Tom Kingsnorth (BPTT.net) 
Time - men 00:45:45 00:57:52 00:59:51 01:02:25 00:59:10 01:03:19 01:01:18
Winner - ladies Catherine Lee (Dulwich Runners) Catherine Lee (Dulwich Runners) Teresa Gaillard de Laubenque (Dulwich Runners) Amy Balchin (Serpentine) Karine Pradier (Serpentine) Rachel Disley (Millennium) Karen Hancock (Serpentine)
Time - ladies 00:48:39 01:10:44 01:06:03 01:17:03 01:04:15 01:15:03 01:11:50
               
Stage 3 Distance 13.1 11 11 11 11 11 11
Winner - men Steven Artist (London Frontrunners) Michael Williams (Dulwich Runners)  Ben Paviour (Stock Exchange) Miguel Branco (Serpentine) Graeme Buscke (Clapham Chasers) Eric Phillips (Serpentine) Jimmy Goulls (BPTT.net)
Time - men 01:22:46 01:05:21 01:06:47 01:05:25 01:08:10 01:04:26 01:03:13
Winner - ladies Marta Bagnati (Serpentine) Tanya O'Connor (Clapham Chasers) Dee Smale (Stragglers) Helen Zenner (Serpentine) Sonia O’Sullivan (Millennium) Helen Smethurst (London Front Runners) Isobel Rea (West 4 Harriers)
Time - ladies 01:36:34 01:12:28 01:17:07 01:12:50 01:11:31 01:13:18 01:18:55
               
  2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Stage 4 Distance 12.2 12.2 12.2 12.2 12.2 12.2 12.2
Winner - men Alan Barnes (Stock Exchange) Alan Barnes (Stock Exchange) Alan Barnes (Stock Exchange) Hugh Torry (Serpentine) Chris Beecham (London Front Runners) Andrew Reeves (Serpentine) David Symons (BPTT.net)
Time - men 01:15:33 01:16:17 01:13:15 01:17:46 01:17:55 01:16:56 01:17:04
Winner - ladies Helen Taranowski (West 4) Alexie Shaw (Dulwich Runners) Louise Watson (Millennium) Maggie Purr (Serpentine) Ruth Clifton (Serpentine) Louise Watson (Millennium) Helen Marks (Serpentine)
Time - ladies 01:32:36 01:27:30 01:29:38 01:34:32 01:49:46 01:26:52 01:30:04
               
  2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Stage 5 Distance 13.5 13.5 13.5 13.5 13.5 13.5 13.5
Winner - men Huw Lobb (Serpentine) Hugh Torry (Serpentine) Andy Greenleaf (Serpentine) James Ellis (Clapham) Andrew Reeves (Serpentine) Andrew Weir (Stock Exchange) Hugh Jones (Ranelagh)
Time - men 01:15:49 01:14:53 01:14:23 01:26:15 01:21:01 01:16:20 01:18:23
Winner - ladies Teresa Gaillard de Laubenque (Serpentine)  Marie Synott-Wells (Ranelagh) Natalie Kolodziej (Serpentine) Catherine Dulla (Clapham Chasers) Claire Imrie (Serpentine) Vikki Stringer (Serpentine) Marie Synott-Wells (Ranelagh)
Time - ladies 01:34:19 01:34:05 01:33:32 01:31:53 01:33:14 01:29:44 01:30:57
               
  2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Stage 6 Distance 8.4 8.4 8.4 8.4 8.4 8.4 8.4
Winner - men Martin Gaunt (Serpentine) Anthony Bourne (Serpentine) Hugh Torry (Serpentine) Jim Addison (Beckenham) Gavin Edmonds (Serpentine) Ian Higgins (Millennium) Nick Shearn (City of Bath AC)
Time - men 00:51:18 00:47:58 00:46:06 00:50:24 00:53:31 00:54:33 00:49:43
Winner - ladies Christel Beukes (Serpentine) Melissa Galea Mariah McConnaughey (Serpentine) Jennifer Bradley (Serpentine) Nikki Nicholson (Elmbridge) Claire Imie (Serpentine) Penny Thorn (Serpentine)
Time - ladies 00:59:20 00:55:11 00:52:45 01:00:06 01:00:58 00:57:22 00:59:15
               
  2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Stage 7 Distance 12 12 12 12 12 12 12
Winner - men James Gillanders (London Frontrunners) Kevin Mason (Brighton & Hove) Shaun Wheelan (London Front Runners) Graham Robinson (Sandhurst Joggers) Shaun Whelan (London Front Runners) Tim Woodthorpe (Stock Exchange) Simon Barrett (Serpentine)
Time - men 01:11:20 01:07:12 01:09:16 01:07:30 01:06:19 01:09:26 01:09:07
Winner - ladies Katie Moore (Sussex Lambs) Jenny Gray (Sandhurst Joggers) Fiona Alexander (Serpentine) Rachel Whittaker (Serpentine) Kath Phillips (Ranelagh) Lizzie Clifford (Ranelagh) Lizzie Clifford (Ranelagh)
Time - ladies 01:17:09 01:20:46 01:21:19 01:20:55 01:24:22 01:20:51 01:20:25
               
  2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Stage 8 Distance 10.65 10.65 10.65 10.65 10.65 10.65 10.65
Winner - men Bryn Reynolds (Clapham Chasers) John Nugus (Serpentine) Bryn Reynolds (Clapham Chasers) Marc Clayton (Beckenham) Jeff Cunningham (Serpentine) David Alcock (Thrift Green Trotters) David Coales (City of Bath AC)
Time - men 01:02:22 01:04:12 01:00:59 01:05:38 00:59:35 01:00:57 01:03:01
Winner - ladies Louise Watson (Millennium) Karen Ellison (Stock Exchange) Karen Ellison (Stock Exchange) Jenny Gray (Sandhurst Joggers) Nicola Juniper (Thrift Green Trotters) Helen Zenner (Serpentine) Rachel Townsend (Stock Exchange AC)
Time - ladies 01:08:23 01:10:59 01:10:40 01:15:21 01:09:47 01:09:56 01:03:51
               
  2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Stage 9 Distance 10.2 10.2 10.2 10.2 10.2 10.2 10.2
Winner - men Graham Robinson (Sandhurst) Andrew Hibbert (Serpentine) Graham Brook (Stragglers) Matt Ward (Clapham Chasers) Marc Clayton (Beckenham) Mark Forrest (London Front Runners) Mick Lane (Ranelagh)
Time - men 01:00:02 01:04:31 01:00:05 01:02:25 00:59:05 01:02:15 01:01:14
Winner - ladies Victoria Crawford (Serpentine) Fiona Powell (Brighton & Hove) Lisa Hale (Sandhurst Joggers) Lucy Boyd (Clapham Chasers) Laura Denison (Serpentine) Anna McLaughlin (Ranelagh) Fiona Oakes (Thrift Green Trotters)
Time - ladies 01:08:31 01:08:04 01:18:21 01:16:53 01:17:47 01:07:50 01:05:33
               
  2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Stage 10 Distance 9.7 9.7 9.7 9.7 9.7 9.7 9.7
Winner - men Hugh Torry (Serpentine) Andrew Reeves (Serpentine) Jeff Cunningham (Serpentine) Will Withecombe (Beckenham) Callum Martin (London Front Runners) Greg Stevens (Stock Exchange) Robin Tuddenheim (Serpentine)
Time - men 00:55:28 00:57:37 00:56:36 00:57:54 00:56:34 00:56:57 01:03:35
Winner - ladies Shona McIntosh (Dulwich Runners) Martha Hall (Sandhurst Joggers) Aimee Billington (26.2 Runners) Claire Pauzers (Millennium) Clare Pauzers (Millennium) Jane Davies (Elmbridge) Jane Davies (Elmbridge Runners)
Time - ladies 01:06:31 01:06:21 01:11:47 01:07:58 01:07:48 01:14:50 01:13:38
               
  2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Stage 11 Distance 7.5 7.5 7.5 7.5 7.5 7.5 7.5
Winner - men Jonathan Rae (Serpentine) Nicholas Torry (Serpentine) Jim Marshall (Thrift Green Trotters) Danny Bell (Clapham Chasers) Richard Phillips (Serpentine) Graham Brook (Stragglers) Mark Caldecourt (BPTT.net)
Time - men 00:45:25 00:43:37 00:46:01 00:48:00 00:44:06 00:43:22 00:49:06
Winner - ladies Sarah Knox (Serpentine) Alison Wood (Stock Exchange) Rachel Holmes (Ranelagh) Melissa Galea (Clapham Chasers) Justina Heslop (Clapham Chasers) Zara Hyde-Peters (Stock Exchange) Elkie Thorndyke (Serpentine)
Time - ladies 00:52:28 00:51:49 00:53:52 00:54:50 00:47:19 00:46:49 00:55:29
               
  2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Stage 12 Distance 10.9 10.9 10.9 10.9 10.9 10.9 10.9
Winner - men Wesley Harrison (Serpentine) Richard Phillips (Serpentine) Bryn Reynolds (Clapham Chasers) Marc Clayton (Beckenham) Harry Wilson (London Front Runners) Simon Barrett (Serpentine) Tim Woodthorpe (Stock Exchange)
Time - men 01:09:00 00:59:36 01:01:37 01:02:59 01:02:28 01:03:17 01:03:12
Winner - ladies Jenny Robinson (Sandhurst Joggers) Laura Beckwith (Serpentine) Teresa Gaillard de Laubenque (Dulwich Runners) Lucie Custance (Clapham Chasers) Marie Synnott-Wells (Ranelagh) Clare Nicholson (Stragglers) Lizzie Clifford (Ranelagh)
Time - ladies 01:14:31 01:20:03 01:08:39 01:18:29 01:14:19 01:14:28 01:14:47
               
  2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Stage 13 Distance 6.9 6.9 6.9 6.9 6.9 6.9 6.9
Winner - men Bryn Reynolds (Clapham Chasers) Andrew Taylor (Serpentine) John Negus (Serpentine) Jim Addison (Beckenham) Richard Robeson (London Front Runners) Eric Phillips (Serpentine) Kevin Darcy (Serpentine)
Time - men 00:41:07 00:41:10 00:42:17 00:41:28 00:43:00 00:41:23 00:41:10
Winner - ladies Karen Ellison (Stock Exchange AC) Catherine Lee (Dulwich Runners) Karen Ellison (Stock Exchange) Mandy Harris (Ranelagh) Justina Heslop (Clapham Chasers) Zara Hyde-Peters (Stock Exchange) Rachel Townsend (Stock Exchange AC)
Time - ladies 00:45:04 00:44:04 00:43:56 00:50:39 00:42:20 00:43:39 00:42:14
               
  2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Stage 14 Distance 7.9 7.9 7.9 7.9 7.9 7.9 7.9
Winner - men Jim Clark (West 4) Wesley Harrison (Serpentine) James Flood (Stragglers) Ben Jervis (Clapham Chasers) Gus Levy (London Front Runners) Graham Kennedy (London Front Runners) Ben Corlett (City of Bath AC)
Time - men 00:48:31 00:48:07 00:47:44 00:50:58 00:49:28 00:53:01 00:49:50
Winner - ladies Dee Smale (Stragglers) Teresa Gaillard de Laubenque (Serpentine) Louise Watson (Millennium) Louise Watson (Millennium) Mona Burt (Clapham Chasers) Louisa Ruderman (Serpentine) Justina Heslop (Clapham Chasers) 
Time - ladies 00:55:51 00:51:45 00:53:35 00:51:05 00:48:52 00:53:25 00:52:44
               
  2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Stage 15 Distance 9.2 9.2 9.7 9.7 9.7 9.7 9.7
Winner - men Hugh Torry (Serpentine) Jeff Cunningham (Serpentine) Jeff Cunningham (Serpentine) James Ellis (Clapham Chasers) Andrew Mercer (Serpentine) Tim Woodthorpe (Stock Exchange) Mick Lane (Ranelagh)
Time - men 00:50:58 00:53:19 00:56:24 00:58:20 00:54:29 00:57:36 01:01:11
Winner - ladies Marie Synott-Wells (Ranelagh) Tanya Shaw (Serpentine) Dee Smale (Stragglers) Helen Zenner (Serpentine) Claire Imrie (Serpentine) Vikki Stringer (Serpentine) Marie Synott-Wells (Ranelagh)
Time - ladies 01:04:46 01:03:54 01:09:19 01:04:45 01:05:21 01:05:50 01:04:42
               
  2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Stage 16 Distance 13.3 13.3 13.3 13.3 13.3 13.3 13.3
Winner - men Riel Carol (Clapham Chasers) Kevin Mason (Brighton & Hove) Hugh Torry (Serpentine) Neil Aitken (Clapham Chasers) Shaun Whelan (London Front Runners) Andrew Weir (Stock Exchange) Jimmy Goulls (BPTT.net)
Time - men 01:24:03 01:21:53 01:20:33 01:28:42 01:18:59 01:17:26 01:23:57
Winner - ladies Katie Moore (Sussex Lambs) Fiona Alexander (Serpentine) Anna Critchlow (Richmond Park Runners) Jennifer Bradley (Serpentine) Karine Pradier (Serpentine) Mathilide Heaton (Clapham Chasers) Fari Shams (Ranelagh)
Time - ladies 01:33:16 01:46:27 01:37:12 01:46:52 01:29:58 * (record set as stage 14) 01:35:04 01:37:17
               
  2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Stage 17 Distance 10.5 10.5 10.5 10.5 10.5 10.5 10.5
Winner - men Mark Fallowfield-Smith (Sandhurst Joggers) Roy Reeder (Stragglers) Ben Paviour (Stock Exchange) Graham Robinson (Sandhurst Joggers) Andrew Reeves (Serpentine) Andrew Reeves (Serpentine) Greg Stevens (Stock Exchange AC)
Time - men 01:04:57 01:03:11 01:00:34 01:03:18 00:59:22 01:00:58 01:02:33
Winner - ladies Carla Denneny (Serpentine) Lucie Custance (Clapham Chasers) Catherine Higgs (Serpentine) Melissa Galea (Clapham Chasers) Sarah Edmunds (Serpentine) Mandy Westlake (Ranelagh) Jess Whitmore (City of Bath AC)
Time - ladies 01:15:23 01:05:28 01:15:23 01:14:34 01:14:37 01:16:40 01:12:05
               
  2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Stage 18 Distance 8.7 8.7 8.7 8.7 8.7 8.7 8.7
Winner - men Huw Lobb (Serpentine) Hugh Torry (Serpentine) Andy Greenleaf (Serpentine) Ben Cope (Serpentine) Darryl MacDonald (Millennium) Martin Wood (Stock Exchange) Andrew Reeves (Serpentine)
Time - men 00:49:27 00:46:30 00:47:10 00:54:01 00:51:33 00:53:42 00:52:07
Winner - ladies Suran Dickson (London Frontrunnners) Jane Davies (Elmbridge) Fiona Alexander (Serpentine) Lucy Boyd (Clapham Chasers) Sandra Prosser (Ranelagh) Louise Watson (Stock Exchange) Helen Marks (Serpentine)
Time - ladies 00:57:52 01:01:53 01:01:41 01:03:39 01:03:29 00:53:38 01:00:22
               
  2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Stage 19 Distance 10.5 10.5 10.5 10.5 10.5 10.5 10.5
Winner - men Alan Barnes (Stock Exchange) Nicholas Torry (Serpentine) Alan Barnes (Stock Exchange) James Flood (Stragglers) Chris Beecham (London Front Runners) Alan Barnes (Stock Exchange) David Symons (BPTT.net)
Time - men 01:01:30 00:58:17 01:02:27 01:03:50 01:01:31 01:03:57 01:00:54
Winner - ladies Louise Watson (Millennium) Claire Shelley (Serpentine) Andrea Pickup (Dulwich Runners) Mona Burt (Clapham Chasers) Sonia O’Sullivan (Millennium) Anna McLaughlin (Ranelagh) Christine Lutsch (Serpentine)
Time - ladies 01:12:23 01:15:00 01:15:32 01:12:32 01:07:10 * (now stage 22 record) 01:12:33 01:22:30
               
  2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Stage 20 Distance 5.6 5.6 5.6 5.6 5.6 5.6 5.6
Winner - men Andrew Reeves (Serpentine) John Nugus (Serpentine) Simon Barrett (Serpentine) Matt Hilary (Clapham Chasers) Jack Cartwright (Clapham Chasers) Matthew Hillary (Clapham Chasers) Dermot Cummins (BPTT.net)
Time - men 00:30:05 00:31:06 00:29:17 00:31:28 00:32:15 00:31:16 00:31:04
Winner - ladies Poppy Lenton (Serpentine) Alison Wood (Stock Exchange) Melanie Burdett (Beckenham RC) Nikki Nicholson (Elmbridge) Nikki Nicholson (Elmbridge) Dee Smale (Stragglers) Joanna Conn (Serpentine)
Time - ladies 00:35:19 00:34:13 00:35:00 00:35:26 00:36:03 00:34:19 00:38:32
               
  2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Stage 21 Distance 8.4 8.4 8.4 8.4 8.4 8.4 8.4
Winner - men Graham Robinson (Sandhurst) Andrew Reeves (Serpentine) Paul Clarkson (Team Maybelline) Nigel Rothwell (Stragglers) Mark Forrest (London Front Runners) David Alcock (Thrift Green Trotters) Wayne Smith (BPTT.net)
Time - men 00:48:48 00:49:41 00:52:07 00:56:13 00:47:59 00:48:30 00:49:25
Winner - ladies Nikki Nicholson (Elmbridge) Cathy Ulliot (Brighton & Hove) Claire Pauzers (Millennium) Emily Gear (Clapham Chasers) Clare Pauzers (Millennium) Alison Brownhill (West 4 Harriers) Pru Hayhow (Grange Farm Trotters)
Time - ladies 00:56:26 00:55:57 00:59:52 01:00:43 00:54:20 00:57:53 00:59:00
               
  2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
Stage 22 Distance 9.15 9.15 9.15 9.15 9.15 9.15 9.15
Winner - men Stephen Whiting (London Frontrunners) Andy Greenleaf (Serpentine) 9.15 miles Anthony Jackson (Stragglers) 9.15 miles Matt Ward (Clapham Chasers) Callum Martin (London Front Runners) Callum Martin (London Front Runners) Tom Kingsnorth (BPTT.net)
Time - men 00:50:17 00:49:27 00:53:59 00:55:47 00:50:05 00:52:09 00:52:08
Winner - ladies Shona McIntosh (Dulwich Runners) Fiona Powell (Brighton & Hove) Helen Smethurst (London Front Runners) Liz Wilson (Clapham Chasers) Anna Scally (Ranelagh) Sonia O'Sullivan (Millennium) Natasha Krikorian (Clapham Chasers)
Time - ladies 00:55:26 00:57:06 01:06:41 01:06:41 00:59:25 00:53:10 (record set as stage 20) 01:05:04