Stage Winners (1995 - 2005)

Stage Winners 1995 - 2005

 

  2005 2004 2003 2002 2000 1999 1998 1997 1996 1995
Stage 1 Distance 12.7 12.7 13.3 13.3 13.3 13.3 13.3 13.3 12.3 8.4
Winner - men Matt Jones (THH) Steve Endacote (Dulwich Runners) Jim Desmond (Shandies) Martin Wood (SLH) Mick Lane & Chris Owens (Ranelagh) Mike Hoey (Poole) Mike Hoey (Poole) Hugh Jones (Ranelagh) Paul Roche (Dulwich Runners)  Mike Peace (Ranelagh)
Time - men 01:12:15 01:17:34 01:23:44 01:17:00 01:16:56 01:14:12 01:15:47 01:14:08 01:08:57 00:50:50
Winner - ladies Sonia O'Sullivan (Millennium)   Sarah Seal (Ranelagh) Phyllis Flynn (Stragglers)  Clare Pauzers (SLH) Sue-Ellen Horrocks (Serpentine)  Serpanta Dorri (Serpentine) Naomi Stanford (Serpentine)  Jill Durham (Poole) Jayne Waller (Poole) Lin O’Grady (Dulwich Park)  
Time - ladies 01:13:04 01:24:49 01:26:00 01:30:00 01:34:15 01:29:04 01:37:03 01:31:00 01:21:04 01:07:33
                       
  2005 2004 2003 2002 2000 1999 1998 1997 1996 1995
Stage 2 Distance 10.15 10.15 9.1 9.1 8.1 8.1 8.1 8.1 8.1 8.1
Winner - men Andrew Davies (Serpentine) Mark Critchlow (West 4) Mark Critchlow (West 4) Giles Marshall (Ranelagh) Don Anderson (Stragglers) Don Anderson (Stragglers) Clive Sentence (Dulwich Runners) Don Anderson (Stragglers) Clive Sentence (Dulwich) John Ricketts (Ranelagh) 
Time - men 00:59:27 00:59:04 00:53:20 01:00:01 00:48:19 00:48:10 00:49:36 00:48:55 00:48:39 00:45:15
Winner - ladies Clare Nicholson (Stragglers) Liz Kipling (Ranelagh)  Katheryn Mallett (Ranelagh) Anna Critchlow (West 4) Marina Stedman (Reading) Jane Davies  (Epsom & Ewell) Anne Power (Reading)  Sarah Houghton (Dulwich Runners) Rachel Mackenzie (Serpentine) Cathy Davis (Stragglers)
Time - ladies 01:04:44 01:09:51 01:05:53 01:01:57 00:49:59 00:54:56 00:54:23 01:04:25 00:53:55 01:09:32
                     
Stage 3 Distance 11 11 11.2 11.2 12.6 12.6 11.6 11.6 11.6 11.6
Winner - men Tyrone Berg (Mornington Chasers) Clive Abbott (New Malden) Gary Woolgar (Brighton & Hove AC)  Mark Critchlow (West 4)  David Wright (Ranelagh) Dwayne Stewart  (Reading) Dave Hydon (Reading)  Dave Cartright (Poole)  Mike Askew (Serpentine) Mark.Minnett (Poole)  Clive Beauvais (Ranelagh)
Time - men 01:06:27 01:06:49 01:03:57 01:00:34 01:14:23 01:14:55 01:12:20 01:10:22 01:10:12 01:08:53
Winner - ladies Claire Peacock (Stragglers) Elinor Rest (Serpentine) Sandra Blenkinsop (Stragglers) Jane Davis (Epsom & Ewell) Nikki Pollock (Epsom & Ewell) Mary Loftus (Dulwich Runners) Jane Pope (Dulwich Runners)  Jane Young (Metros) Naomi Stanford  (Serpentine)  No lady runner
Time - ladies 01:13:33 01:12:32 01:16:22 01:16:42 01:36:01 01:34:17 01:23:37 01:20:41 01:23:06  
                     
  2005 2004 2003 2002 2000 1999 1998 1997 1996 1995
Stage 4 Distance 12.2 12.2 12.2 12.2 11 11 11 11 11 11
Winner - men Julian Smith (Ranelagh) Will Clark (New.Malden) Mike Peters (Shandies) Stuart Major (SLH) Julian Smith (Ranelagh) Dave Cox (Poole) Ian Edwards (Poole) Alan Thomas (Reading) Sean Davis (Stragglers) Brian Wiles (Stragglers)
Time - men 01:18:28 01:18:51 01:20:13 01:12:39 01:04:41 01:07:07 01:06:59 01:08:39 01:03:48 01:10:43
Winner - ladies Dee Smale (Stragglers) Barbara Yff (Serpentine) Zoe Gulliver (Serpentine) Elinor Rest (Serpentine) Linda Cartwright (Ranelagh) Ros Tabor (Dulwich Runners) Pauline Virgo (Dulwich Runners) Kate Armstrong (Metros) Mary Loftus (Dulwich Runners) Sue Ashley (Ranelagh)
Time - ladies 01:33:59 01:23:21 01:33:06 01:31:33 01:14:22 01:21:18 01:28:10 01:17:50 01:20:23 01:24:38
                     
  2005 2004 2003 2002 2000 1999 1998 1997 1996 1995
Stage 5 Distance 13.5 13.5 13.5 13.8 13.8 13.8 13.8 13.8 13.8 13.8
Winner - men David Symons (THH) Chris Mullington (West 4) Hugh Jones (Ranelagh) Darryl McDonald (Ranelagh)  David Benton (Ranelagh) John Boyes (Poole) Mark Critchlow (West 4) John Boyes (Poole) Ian Johnson (Stragglers) Alan Pemberton (Stragglers)
Time - men 01:18:04 01:21:35 01:16:45 01:29:23 01:13:54 01:16:55 01:15:48 01:17:06 01:17:38 01:24:17
Winner - ladies Marie Synott-Wells (Ranelagh) Swenja Surminski (Serpentine) Elinor Rest (Serpentine) Lindsay Maclaran (Serpentine) Hillary Walker (Serpentine) Carol Doe (Poole) Carol Doe (Poole) Hilary Walker (Serpentine) Carol Doe (Poole) Julia Storey (Stragglers)
Time - ladies 01:35:03 01:38:39 01:36:13 01:29:32 01:38:46 01:33:16 01:34:06 01:34:19 01:34:06 01:22:12
                     
  2005 2004 2003 2002 2000 1999 1998 1997 1996 1995
Stage 6 Distance 8.4 8.4 8.4 8.4 8.55 8.55 8.55 8.55 11.2 11.2
Winner - men Shaun Whelan (London Frontrunners) Pete Brown (West 4) Jonny Powell (Shandies) Tom Ulliot (Brighton & Hove) Andy Breakspear (Reading) Pete Aked (Reading) Chris Darby (Reading) Len Slater (Poole) Steve Smythe (Dulwich Runners) Richard Holloway (Ranelagh)
Time - men 00:46:43 00:52:56 00:52:02 00:52:08 00:53:47 00:50:23 00:55:37 00:53:07 01:04:58 01:07:00
Winner - ladies Nancy Labiner (Serpentine) Emily Nelson (New Malden)  Kathy Quinton (Brighton & Hove AC) Justina Heslop (Serpentine)  Mary Loftus (Dulwich Runners) Louise Cramer (Dulwich Runners) Joanna Conn (Serpentine) Carrie McAdam (Stragglers) Kate Armstrong (Metros) No lady runner
Time - ladies 01:00:00 00:53:00 00:59:51 01:01:45 00:59:46 00:57:08 01:09:46 01:03:41 01:11:40  
                     
  2005 2004 2003 2002 2000 1999 1998 1997 1996 1995
Stage 7 Distance 13.15 13.15 13.15 13.15 13.15 13.15 13.15 13.15 11.2 11.2
Winner - men Simon Barrett (Serpentine) David Symons (New Malden) Simon Loach (Dulwich Runners) Hugh Jones (Ranelagh) Paul McTigue (SNS) Steve Williams (Dulwich Runners) Terry Cutler (Poole) Ian Barnes (Poole) Nigel Rothwell (Stragglers) Hugh Jones (Ranelagh)
Time - men 01:15:34 01:12:45 01:16:10 01:12:58 01:15:00 01:15:10 01:16:58 01:16:47 01:04:26 00:57:01
Winner - ladies Lizzie Clifford (Ranelagh) Candice McDonald (Serpentine) Anna McLaughlin (Ranelagh)  Zoe Gulliver (Serpentine) Kathleen Harris (Ranelagh) Sue-Ellen Horrocks (Serpentine) Monica Ward (Dulwich Runners) Jan Heather (26.2 Club) Heather Kingston (Serpentine) Janet Sharp (26.2 Club)
Time - ladies 01:29:18 01:34:14 01:48:44 01:33:38 01:32:06 01:36:55 01:37:26 01:29:26 01:15:18 01:22:36
                     
  2005 2004 2003 2002 2000 1999 1998 1997 1996 1995
Stage 8 Distance 11.3 11.4 11.4 10.3 10.3 10.3 10.3 10.3 10.3 10.3
Winner - men Steve Hilton (Serpentine) Jan Torfs (Flanders) John Rawlings (West 4) Marcus Gohar (Ranelagh)  Giles Marshall (Ranelagh) Dave Penwarden (Poole) Rupert Pepper (Poole) Paul Roche (Dulwich Runners) Mark Thomas (Stragglers) Clive Nash (Ranelagh)
Time - men 01:06:48 01:05:32 01:04:17 00:57:31 01:01:21 00:58:56 00:58:58 01:00:50 01:02:20 01:03:22
Winner - ladies Kate Symons (THH) Sarah Edmonds (Serpentine) Morven Reid (Serpentine) Alex Coe (Croydon Striders) Anne Molneux (Epsom & Ewell) Gillian Johnson (Dulwich Runners) Mary Loftus (Dulwich Runners) Gill Johnson (Dulwich Runners) Julie Moore (Poole) No lady runner
Time - ladies 01:17:44 01:18:55 01:18:44 01:09:15 01:13:11 01:06:30 01:10:50 01:09:07 01:05:52  
                     
  2005 2004 2003 2002 2000 1999 1998 1997 1996 1995
Stage 9 Distance 10.8 10.7 10.7 11.5 12 11.5 11.5 11.5 11.5 11.5
Winner - men Roy Reeder (Stragglers) Mick Lane  (Ranelagh) John Macfarlane (Shandies) Mick Lane (Ranelagh)  Mike Peters (Sunday Night Shandies) Kevin Oakley (Reading) Dave Penwarden (Poole) Simon Loach (Dulwich Runners) Rupert Pepper (Poole) Sean Davis (Stragglers)
Time - men 01:05:24 01:04:34 01:03:05 01:08:37 01:10:44 01:11:39 01:08:23 01:09:56 01:09:21 01:14:17
Winner - ladies Anna McLaughlin (Ranelagh) Theresa Brady  (Serpentine) Lynne Prestegar (Serpentine) Gill O'Connor (SLH) Sue Healey (Ranelagh) Pauline Virgo (Dulwich Runners) Helen Ambrosen (Poole) Julie Moore (Poole) Marjarie Epson (Dulwich Runners) Maz Turner (DulwichPark), Anna Jenkins (Stragglers)
Time - ladies 01:12:01 01:14:48 01:19:54 01:17:09 01:39:54 01:28:49 01:30:17 01:20:00 01:20:59 01:45:00
                     
  2005 2004 2003 2002 2000 1999 1998 1997 1996 1995
Stage 10 Distance 8.15 8.15 8.15 8.15 8.15 8.15 8.15 8.15 8.15 7.7
Winner - men Barney Southin (Serpentine) Simon Loach (Dulwich Runners) Tony Shepherd (Millennium) Tony Shepherd (Millennium)   Clive Sentance (Dulwich Runners) Mike Cook (Poole) John McGlashen (Dulwich Runners) Steve Daly (Stragglers) Mark Daly (Stragglers)
Time - men 00:49:14 00:47:48 00:49:18 00:49:32 00:48:13 00:49:03 00:48:47 00:51:23 00:51:13 00:49:42
Winner - ladies Marie-Aline Perrier (Serpentine) Anna Verges (London Front Runners) Hilary Davis (Stragglers) Gillian Johnson (Dulwich Runners) Jane Pope (Dulwich Runners) Sue Waters (Stragglers) Sue Jay (Stragglers) Joanna Conn (Serpentine) Sarah Newton (Serpentine)  Susan Smith (Dulwich Park)
Time - ladies 00:53:38 00:54:58 01:01:46 00:56:02 00:59:56 01:00:23 01:08:55 01:02:04 01:00:15  
                     
  2005 2004 2003 2002 2000 1999 1998 1997 1996 1995
Stage 11 Distance 10.9 10.9 10.9 10.9 10.9 10.9 10.9 10.9 10.9 9.25
Winner - men Jonny Powell (Stock Exchange) Sus Renders (Flanders) John Rawlings (West 4)  Darryl McDonald (Ranelagh) Marius Acker (Ranelagh) Clive Sentence (Dulwich Runners) Alan Thomas (Reading) Geoffrey Scott (Poole)  Mike Johnson (Stragglers) Clive Beauvais (Ranelagh)
Time - men 01:09:25 01:03:30 01:06:40 01:03:32 01:07:28 01:06:44 01:09:32 01:09:41 01:05:00 00:53:46
Winner - ladies Lizzie Clifford (Ranelagh) Karie Hastings (Serpentine) Kim Stephenson (West 4) Ros Tabor (Dulwich Runners) Sue-Ellen Horrocks (Serpentine) Wendy Jones (Ranelagh) Jane Young (Metros) Ros Tabor (Dulwich Runners) Jayne Young (Metros) Julia Storey (Stragglers)
Time - ladies 01:14:01 01:23:37 01:13:42 01:17:48 01:20:19 01:12:39 01:18:07 01:19:37 01:16:39 01:05:08
                     
  2005 2004 2003 2002 2000 1999 1998 1997 1996 1995
Stage 12 Distance 11 11 11 11 11 11 11 11 11 10
Winner - men Simon Barrett (Serpentine) James Godber (Dulwich Runners) John Macfarlane (Shandies) Mick Lane (Ranelagh) Mick Lane (Ranelagh) Mike Hoey (Poole) Mike Hoey (Poole) Mike Hoey (Poole) Don Anderson (Stragglers) Mark Thomas (Stragglers)
Time - men 01:05:14 01:06:55 01:02:58 01:05:10 01:05:00 01:01:22 01:03:10 01:04:24 01:06:50 01:08:26
Winner - ladies Marie Synott-Wells (Ranelagh) Candice McDonald (Serpentine) Sarah Seal (Ranelagh) Anna Critchlow (West 4) Jane Pope (Dulwich Runners) Jane Pope (Dulwich Runners) Kath Boyes (Poole) Jo Quantrill (Dulwich Runners) Julia Storey (Stragglers) Sue Ashley (Ranelagh) 
Time - ladies 01:15:30 01:19:23 01:14:45 01:09:01 01:25:57 01:16:30 01:23:36 01:25:58 01:17:19 01:13:50
                     
  2005 2004 2003 2002 2000 1999 1998 1997 1996 1995
Stage 13 Distance 9.2 9.2 9.2 9.2 11.6 11.6 11.6 11.6 11.6 11.1
Winner - men Graham Brook (Stragglers) Jan Damen (Flanders) Paul McTigue (Shandies) Martin Wood (SLH) David Benton (Ranelagh) John Boyes (Poole) Dwyane Stewart (Reading) Dave Cartright (Poole) Paul Roche (Dulwich Runners) Alan Pemberton (Stragglers)
Time - men 00:58:41 00:57:30 01:01:09 00:56:42 01:05:21 01:11:15 01:12:53 01:11:14 01:07:48 01:13:19
Winner - ladies Nancy Labiner (Serpentine) Elinor Rest (Serpentine) Anna McLaughlin (Ranelagh) Emmie Gribble (West 4) Jane Davis (Epsom & Ewell) Carolyn Doe (Poole) Oca Fayemi (Dulwich Runners) Jill Durham (Poole) Debbie Lewis (Poole) Rani Stewart (Stragglers)
Time - ladies 01:12:09 01:05:48 01:11:41 01:09:19 01:20:45 01:24:00 01:28:30 01:19:59 01:21:20 01:29:44
                     
  2005 2004 2003 2002 2000 1999 1998 1997 1996 1995
Stage 14 Distance 13.3 13.3 13.3 13.3 10.3 10.3 10.3 10.3 10.3 10.3
Winner - men David Symons (THH)  David Symons (New Malden) Hugh Jones (Ranelagh) Hugh Jones (Ranelagh) Paul McTigue (SNS) Pete Turner (Reading) Ian Edwards (Poole) Alan Thomas (Reading) Steve Smythe (Dulwich Runners) Steve Instone (Ranelagh)
Time - men 01:21:53 01:24:38 01:19:41 01:22:24 01:03:07 01:05:15 01:04:37 01:06:26 01:02:48 01:07:35
Winner - ladies Clare Nicholson (Stragglers) Barbara Yff (Serpentine)  Zoe Gulliver (Serpentine) Clare Pauzers Marlene Pautard (Ranelagh)  Jane Young (Metros) Hannah Towner (Poole) Kate Armstrong (Metros) Jayne Waller (Poole) Susan Smith (Dulwich Park)
Time - ladies 01:40:48 01:29:28* (now stage 16 record) 01:40:14 01:31:54 01:17:47 01:16:49 01:25:23 01:12:45 01:10:33 01:26:48
                     
  2005 2004 2003 2002 2000 1999 1998 1997 1996 1995
Stage 15 Distance 10.5 10.5 10.5 10.5 10.5 10.5 10.5 10.5 11 11
Winner - men Paul Fromme (Serpentine) Andrew Reeves (Serpentine) Tony Sheppard (Millennium) Stuart Major (SLH) Julian Smith (Ranelagh) Dave Cox (Poole) Mark Critchlow (West 4) Dave Cox (Poole) Dave Wilson (26.2 Club) John Ricketts (Ranelagh)
Time - men 01:03:42 01:05:51 01:05:31 01:02:08 01:00:54 01:05:30 01:02:29 01:05:46 01:06:05 01:04:01
Winner - ladies Liz Kipling (Ranelagh) Emily Nelson (New Malden) Phyllis Flynn (Stragglers) Lindsay Maclaran (Serpentine)  Sue Ashley (Epsom & Ewell) Sue Ashley (Epsom) Pauline Virgo (Dulwich Runners) Carol Doe (Poole)  Deirdre Ross (Poole) No lady runner
Time - ladies 01:08:26 01:10:24 01:08:10 01:11:23 01:16:34 01:09:48 01:23:05 01:13:04 01:27:04  
                     
  2005 2004 2003 2002 2000 1999 1998 1997 1996 1995
Stage 16 Distance 8.9 8.9 8.9 8.9 8.9 8.9 8.9 8.9 8.8 9
Winner - men Nic Gould (THH) Chris Mulligan (West 4) Roy Clooter (West 4) Andy Bickerstaff (Ranelagh)  Declan Flynn (SNS) Pete Aked (Reading) Mike Cook (Poole) Dwayne Stewart (Reading) David Penwarden (Poole) Steve Rowland (Ranelagh)
Time - men 00:52:33 00:52:04 00:52:09 00:55:01 00:54:36 00:51:39 00:54:07 00:54:56 00:52:27 00:59:51
Winner - ladies Christine Lutsch (Serpentine) Liz Kipling (Ranelagh) Clare Nicholson (Ranelagh) Diane Ballard (Croydon Striders) Sonia Rowland (Ranelagh) Louise Cramer (Dulwich Runners) Lynda Howe (Stragglers) Gill Johnson (Dulwich Runners) Kate Armstrong (Metros) No lady runner
Time - ladies 01:01:27 01:00:03 01:00:48 01:05:25 01:08:57 00:57:53 01:07:08 01:02:29 00:58:03  
                     
  2005 2004 2003 2002 2000 1999 1998 1997 1996 1995
Stage 17 Distance 10.5 10.5 10.4 10.4 10.3 10.3 10.3 10.3 10.3 11.25
Winner - men Matt Jones (THH) Will Clark (New Malden) Ian Edwards (Shandies) Peter Haraar Ranelagh)  Kevin Tilley (Shandies) Howard Grubb (Reading) Mike Johnson (Stragglers) Hugh Jones (Ranelagh) Mike Askew (Serpentine) Steve Enderby (Stragglers)
Time - men 01:02:34 01:06:16 01:02:04 01:03:13 01:03:54 00:58:56 01:04:06 00:55:08 00:58:55 01:08:21
Winner - ladies Emma Calderbank (Serpentine) Sandra Blenkinsop (Stragglers) Elinor Rest (Serpentine) Pippa Major (SLH) Susanne Kirster     (West 4) Bridget Cuthbert (Ranelagh) Julia Hymen (West 4) Hilary Walker (Serpentine) Hilary Walker (Serpentine) Janet Sharpe (26.2 Runners)
Time - ladies 01:09:38 01:18:46 01:08:51 01:09:01 01:18:15 01:11:32 01:15:42 01:14:51 01:13:37 01:31:25
                     
  2005 2004 2003 2002 2000 1999 1998 1997 1996 1995
Stage 18 Distance 8.5 8.5 8.5 8.5 10.8 10.8 12.2 12.2 12.2 11.5
Winner - men Shaun Whelan (Front Runners) Herman Lievens (Flanders) Roy Reader (Shandies) Marcus Gohar (Ranelagh)  Andy Bickerstaff (Ranelagh) Kevin Oakley (Reading)  John Boyes (Poole)  John Boyes (Poole) Ian Johnson (Stragglers) Hugh Jones (Ranelagh)
Time - men 00:46:25 00:49:55 00:45:18 00:50:33 01:06:12 01:05:44 01:07:52 01:12:53 01:10:52 00:59:08
Winner - ladies Louisa Ruderman (Serpentine) Sarah Edmunds (Serpentine) Dee Smale (Stragglers) Gillian Johnson (Dulwich Runners) Linda Cartwright (Ranelagh) Pauline Virgo (Dulwich Runners) Carol Doe (Poole) Meredith Blake (Serpentine) Julie Moore (Poole) No lady runner
Time - ladies 01:01:05 00:59:37 00:55:08 00:53:13 01:13:26 01:20:05 01:20:36 01:18:03 01:21:40  
                     
  2005 2004 2003 2002 2000 1999 1998 1997 1996 1995
Stage 19 Distance 6.9 6.9 6.9 6.9 6.9 6.9 7.2 7.2 8.25 9.25
Winner - men Kevin Darcy (Serpentine) Mark Critchlow  (West 4) Mark Caldecourt (Shandies)  Mark Critchlow (West 4) Chris Owens (Ranelagh) Dave Cartright (Poole)  John Yates (Reading) Walter Busuttil (Dulwich Runners) Tim Don (Stragglers) Mark Daly (Stragglers)
Time - men 00:39:21 00:38:25 00:39:14 00:35:40 00:38:56 00:41:33 00:44:51 00:43:29 00:46:18 01:05:54
Winner - ladies Marie-Aline Perrier (Serpentine) Anna Verges (London Front Runners) Rhion Loudon (West 4) Sue Ashley (SLH) Sue Waters (Stragglers) Louise Trainor (Ranelagh) Anne Power (Reading) Suzanne McGladdery (Dulwich Runners) Rachel McKenzie (Serpentine) Lin O’Grady (Dulwich Park)
Time - ladies 00:42:11 00:42:48 00:46:43 00:44:35 00:48:48 00:45:05 00:47:55 00:56:40 00:52:53 01:15:06
                     
  2005 2004 2003 2002 2000 1999 1998 1997 1996 1995
Stage 20 Distance 9.15 9.15 9.15 9.15 9.15 9.15 12.3 11.2 11.2 9
Winner - men Evan Bond (Stragglers) ShaunWhelan (London Front Runners) Mark Critchlow (West 4) Stephen Hilton (Serpentine) Paul Beauvais (Ranelagh) Rupert Morall (Serpentine) Simon.Brazil (Stragglers) , Terry Cutler (Poole)  Ian Barnes (Poole) Martin Thomas (Poole) Richard Holloway (Ranelagh) 
Time - men 00:51:08 00:50:27 00:50:28 00:53:24 00:55:22 00:54:28 01:12:26 01:03:37 01:03:08 00:53:40
Winner - ladies Sonia O'Sullivan (Millennium) Sarah Seal (Ranelagh) Rani Stewart (Stragglers) Chris Costiff (SLH)  Marina Stedman (Reading) Gillian Johnson (Dulwich Runners) Naomi Stanford (Serpentine) Helen Ambrosen (Poole) Carol Doe (Poole)  Lynda Howe (Stragglers)
Time - ladies 00:49:55 (now stage 22 record) 00:59:47 01:08:01 01:02:52 01:02:49 00:59:00 01:33:21 01:20:51 01:15:05 00:38:32